Кускус со зеленчук, брз рецепт со Термомикс

Кускус со зеленчук

Овој кускус со зеленчук можеме да го подготвиме 15 минути пред да одиме да јадеме, затоа идеално за кога ќе пристигнеме дома доцна или уморни и сме гладни. Ако треба да се мачиме со нешто, тоа е да го измиеме и исечеме зеленчукот, иако на пазарот наоѓаме асортимани на пакуван сецкан зеленчук.

Зеленчукот што го имате дома можете да го искористите, уште подобро ако е сезонски зеленчук. Боранија, тиквички, морков, неколку цветчиња брокула... што сакате.

Ако се одлучите за замрзнат зеленчук, ќе треба да додадете уште неколку минути на варењето. Наместо 8 минути, можете да програмирате 12.

Кускус со зеленчук, брз рецепт со Термомикс
Децата го сакаат овој рецепт. Плус, готов е за кратко време.
Автор:
Кујна соба: Модерна
Тип рецепт: Verduras
Порции: 4
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 500 гр мешан зеленчук
 • 200 гр кускус
 • 200 ml супа од зеленчук
 • 50 гр маслиново масло
 • Сал
Подготовка
 1. Во чашата ставете го сечканиот зеленчук и програмирајте 8 секунди во брзина 5. Спуштете ги остатоците што останале во чашата и на капакот. Ако користиме веќе сецкан зеленчук, ќе го зачуваме овој прв чекор од рецептот.
 2. Додадете го маслото и згответе го зеленчукот 8 минути, на 100 степени и брзина 1.
 3. Ја ставаме пеперутката, ги додаваме кускусот, супата и малку сол.
 4. Ние програмираме 4 минути, на 70 степени и брзина 1.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Lola dijo

  Ви благодарам многу за едноставниот и вкусен рецепт, додадов и малку суво грозје и ореви, за да му дадам арапски шмек
  Ви благодариме повторно