Лазања со ракчиња и туна

Лазања со ракчиња и туна

Денес ќе подготвиме А. лазања со ракчиња и туна. Многу лесно се прави и многу сочно.

За бешамел имаме три опции. Првиот е да го купите веќе направен, во тула. Вториот е да го подготвите во процесор за храна Термомикс. И третото, подгответе го на традиционален начин, во тенџере и мешајќи.

Ако одиме лесно, можеме дури и да користиме листови за лазања претходно сварен Тоа значи дека ќе се спасиме од чекорот на варење на тестенините во вода.

Лазања со ракчиња и туна
Лазања колку што е богата, толку и оригинална. Ракчиња и туна.
Автор:
Кујна соба: Модерна
Тип рецепт: Тестенини
Порции: 6
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 200 гр замрзнати ракчиња
 • Неколку лисја од целер
 • Каранфилче со лук од 3
 • 2 или 3 лименки конзервирана туна
 • 10 листови лазања
За бешамелот:
 • 800гр млеко
 • 60 гр брашно
 • 1 лажичка сол
 • Морско оревче
 • 25 гр маслиново масло
Подготовка
 1. Бешамелот можеме да го подготвиме во тенџере: брашното да се пропржи со маслото и потоа да се додаде млекото (подобро ако е врело) со постојано мешање. Завршуваме со додавање на сол и морско оревче.
 2. Друга опција, ако имаме Термомикс, е да го подготвиме бешамелот во нашата машина. За да го направите ова, само треба да ги ставиме сите состојки од истата во чашата и да ги програмираме 9 минути, 100º, брзина 4.
 3. Додека го правиме бешамелот, можеме да напредуваме во нашиот рецепт.
 4. Ги подготвуваме состојките, вадејќи ги ракчињата од замрзнувачот.
 5. Гответе ги чешнињата целер и лук во тава со малку масло.
 6. Кога добро ќе се свари, додадете ги ракчињата кои можеби се уште се замрзнати.
 7. Соте
 8. Ако на нашите листови лазања им треба готвење, ги готвиме во тенџере со многу вода. Потоа ќе ги рашириме и ќе ги исушиме на чиста крпа.
 9. Ако не им треба готвење, можеме да го испуштиме претходниот чекор.
 10. За склопување на лазањите ќе ставиме малку бешамел во основата на садот што е безбеден за рерна. На бешамелот ставаме неколку листови лазањи кои ја покриваат целата основа.
 11. На нашите тестенини ставаме половина од сосот што штотуку го направивме (отстранувајќи ги чешнињата лук што нема да ги користиме) и една конзерва туна од конзерва.
 12. Ставаме прскање бешамел и правиме уште еден слој (тестенини, сос и туна).
 13. Покријте со остатокот од листовите лазања и убаво распоредете го бешамел сосот по површината.
 14. Врз бешамелот ставете неколку парчиња моцарела или друг вид сирење.
 15. Печете на 180º (загреана рерна) приближно 30 минути.
Нутриционистички информации по порција
Калории: 410

Повеќе информации - Рецепти за термомикс


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.