Лингвин од тиквички со бор ореви и сирење. Вкусно !!

Состојки

 • За 2 лица
 • 4 тиквички
 • Каранфилче со лук 1
 • Сал
 • Мелен пипер 75 гр свежо рендано пармезан
 • 100 гр бор ореви, непечени
 • Екстра девствено маслиново масло
 • Неколку свежи листови од босилек

La пресуда Тоа е од суштинско значење во исхраната на новороденчињата и возрасните. Денес ќе ги „измамиме“ најмалите во куќата со многу посебна лингвина, направена со тиквички наместо тестенини. Вкусно јадење полно со витамини и минерали.

Подготовка

Измијте ги и исушете ги тиквичките. Исечете го на многу тенки ленти добро со помош на многу остар нож или мандолина. сè додека не бидат лингвински тип и не бидат многу тенки.

Исечете го лукот на четири парчиња и добро исечкајте го босилекот. Оставете ги резервирани за готвење подоцна.

Во тава ставете малку маслиново масло, и додадете борови ореви. Оставете ги да наздрават, а кога ќе поруменат додадете лук исечен на 4 парчиња, и оставете го да порумени со борови ореви. Вкусот што лукот му го дава на маслото со борови ореви е спектакуларен. Откако лукот ќе стане златен, можеме да го отстраниме ако не сакаме да го најдеме на чинијата.

Потоа додадете тиквички и малку сол и бибер. Мешајте сè додека не омекнат тиквичките. (Тие ќе потрошат околу 8 минути на средна топлина).

Откако тиквичката ќе омекне, над тавата изрендајте го сирењето пармезан и додадете ги лентите со босилек. Соте уште неколку минути, додека не се стопи сирењето и сервирајте во чинија во форма на гнездо со малку пармезан и снегулки. Ако сакате, можете да го придружувате јадењето со малку пилешко или тофу на скара.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Олга Ана dijo

  Дома не сакаме борови ореви, дали можат да бидат заменети со друга состојка? Ви благодарам!

  1.    Ангела Виларехо dijo

   Да, може да ставите ореви :)