Мафини со кромид и сирење

Состојки

 • 300 гр брашно
 • 1 лажиче квасец
 • 1/2 лажиче сол
 • 2 убави кромид, сецкани
 • 2 изматени јајца
 • 225 мл млеко
 • 1.5 лажиче риган
 • 6 лажици. Од маслиново масло
 • 100 гр рендано сирење манчего
 • Мелен црн пипер

Сакате солена кифла за предјадење? Пробајте ги овие сирења и кромид. Оригиналот користи чеда, но јас го заменив за манхего. Може да го смените риган за друга билка што ја сакате.

Подготовка:

1. Загрејте ја рерната на 200ºС и подгответе повеќе калапчиња мафини или индивидуални капсули од хартија / силикон.

2. Загрејте 2 супени лажици масло и испржете го кромидот 10-12 минути, додека не биде про transparentирен и мек.

3. Брашното, квасецот и солта просејте ги во сад.

4. Во друг сад измешајте ги јајцата, млекото, риган и остатокот од маслото. Додадете добра нотка на свежо мелен црн пипер.

5. Измешајте ги влажните состојки со сувите. Додадете го кромидот изматен и ренданото сирење (резервирајте малку).

6. Наполнете ги калапите за мафини 3/4 полни и посипете ги со малку повеќе рендано сирење и бибер.

7. Печете 20-25 минути додека не поруменат и станат. Кога ќе ги притиснете, тие треба да бидат меки, знак дека се подготвени.

Слика и адаптација: Ниш камшикува сад

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Лина Марија Пегееро Баез dijo

  Здраво! Само што го направив овој рецепт и првите серии што ги направив излегоа малку благи, па додадов уште малку сол и туна, и беа вкусни! Исто така, ги направив со производител на торта и е многу лесен и удобен. Ви благодариме за рецептот ^^