Мафини од тиквички и сирење

Состојки

 • 1-2 тиквички (во зависност од големината)
 • 200 гр. Од брашно
 • 1 кесичка прашок за пециво (16 гр.)
 • 3 HUEVOS
 • 100 гр. рендано сирење во прав
 • 50 мл. благ вкус маслиново масло
 • 150 мл. полномасно млеко
 • бибер и сол

Повторно рецепт за солени мафини. Колку „поминуваат“! Послужете ни за појадок, многумина од нас сакаат повеќе солени, за него бранч o аперитив, за попладневна закуска, за празнична бифе ...

Подготовка: 1. Тиквичките добро ги миеме и ги рендаме. Ги оставаме малку да исцедат на кујнска хартија за да се ослободи водата. Можеме и да ги соеме и да ги цедиме.

2. Од една страна, победи јајцата со млеко и масло и зачинете со сол и црн пипер.

3. Настрана, го мешаме сирењето со брашното и квасецот. Оваа мешавина ја додаваме во смесата со јајца и добро мешаме додека не добиеме тесто без грутки. На крај ги додаваме ренданите тиквички.

4. Наполнете ги претходно намастените калапи за мафини со тесто до 2/3 од нивниот капацитет и ставете ги во загреана рерна на 180 степени околу 25 минути или додека не поруменат и отечат.

Друга опција: Додадете друг рендан зеленчук како моркови или цвекло.

Слика: Килтемикробранова печка

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

7 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Мазертаун dijo

  Меѓу состојките не ја става количината на тиквички. Ако можам ќе се обидам да ги направам денес.

  1.    Алберто Рубио dijo

   Здраво, едно или две парчиња во зависност од големината ... Во зависност од тоа како ви се допаѓа вкусот, можете да ја ставите кожата

 2.   Мазертаун dijo

  Таму, користев еден. Излегоа многу добро, благодарам за рецептот.

 3.   Ана Мој свет, мој dijo

  Би сакал да ги правам од денес за утре, дали се одржуваат добро?

  1.    Ангела dijo

   Да :)

 4.   Вероника dijo

  од еден на друг ден сакав да ги направам на состанок, како да ги задржам?

  1.    Асен Хименез dijo

   Здраво Вероника!
   Имајќи тиквички подобро е да ги чувате во фрижидер.
   Прегратка!