Милфеј од чоколадо и јагода за Денот на в Valentубените

Состојки

 • За 2 лица
 • 250 гр чоколаден фонду
 • 125 мл течна павлака
 • 8 јагоди
 • Да декорира
 • Чоколаден сос
 • Сецкани бадеми
 • Неколку лисја од нане

Чоколатори и чоколади, помалку од 48 часа додека Валентин не е тука, денес ви посветуваме едноставен, посебен, вкусен и најромантичен десерт како и целиот наш Рецепти на в Valentубените.

Подготовка

Измијте ги јагодите и исечете ги на парчиња. Оставете ги резервирани. Во сад, Ставете ја течната павлака и со помош на размахване на миксер, склопете ја без да заборавиме да додаваме шеќер малку по малку се додека не биде по наш вкус. Оставете шлаг резервиран во фрижидер.

Топете го чоколадниот фонд во микробранова печка, и откако ќе се стопи, подгответе плех со хартија за печење. Направете мали наполитанки од стопено чоколадо и оставете ги да се зацврстат додека не станат во форма на милфеј.

Штом плочите од чоколадниот милфеј се целосно цврсти, ќе го составиме нашиот милфеј. Како основа ќе користиме чоколадна чинија, на неа, ставаме малку крем и јагоди, одозгора друг чоколаден капак, друг крем и јагоди, друг чоколаден капак, друг крем и јагоди, а украсувањето го завршуваме со друг чоколаден капак и на врвот на милфеј со малку јагоди и малку лисја од нане.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.