Пита од Мурсијан

Емпанада со домашно тесто

Дали сте го пробале мурчиска пита? Ако одговорот е да, сигурно и вие мислите како мене дека е многу добро. Можеби поради рерната, поради суровината, поради што и да е... тешко е да се направи дома и да изгледа како оние во слаткарницата.

Ќе направиме слична емпанада дома, во овој случај, голема. Тоа е едноставен рецепт и, иако не е толку спектакуларен како оригиналите, морам да кажам дека е и многу добар.

La МАНУ, со пиперката ќе ја направиме по неколку едноставни чекори кои можете да ги прочитате подолу и да ги видите на фотографиите чекор-по-чекор.

Предвидувам дека тој подлога земете туна, тврдо варено јајце, домат, грашок, бибер... Со вакви состојки не можеме да пропаднеме.

Пита од Мурсијан
Со туна, јајце, бибер…
Кујна соба: Традиционален
Тип рецепт: Мезе
Порции: 12
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
За масата:
 • 100 мл сончогледово масло
 • 100 мл бело вино
 • 100 мл млеко
 • 1 лажичка слатка пиперка
 • 1 лажичка сол
 • 375 гр брашно за пециво (можеби ни треба уште малку за да го расукаме тестото)
За полнење:
 • Еден или два зрели природни домати
 • 200 гр туна во масло
 • 2 тврдо варени јајца
 • 50 g конзервиран грашок (исцедена тежина)
 • 100 гр црвена пиперка, исечена на парчиња
 • Сал
 • Посипете екстра девствено маслиново масло
И, исто така:
 • 1 изматено јајце или малку млеко за бојадисување на тестото
Подготовка
 1. Во сад ставете ги сончогледовото масло, виното и млекото.
 2. Додадете ја пиперката и солта. Мешаме.
 3. Сега додадете половина од брашното.
 4. Ние се мешаме со дрвена лажица.
 5. Додадете го остатокот од брашното.
 6. Завршуваме со интегрирање на сè, користејќи ги рацете кога не се снаоѓаме со лажицата.
 7. Поделете го тестото на два дела.
 8. Еден од нив го продолжуваме користејќи, по желба, еден или два листа хартија за печење за да не ја извалкаме работната површина. Овој прв дел од продолженото тесто го ставаме на плехот за печење, оставајќи ја хартијата за печење на основата.
 9. На тестото ги делиме сите состојки од филот: ренданиот домат (јас користам ренде), туната од конзерва (без премногу масло), излупените и исечкани тврдо варени јајца, конзервираниот грашок (без течноста ), и црвената пиперка на ленти. Врз филот ставаме малку сол и малку масло.
 10. Остатокот од тестото го мачкаме и го ставаме одозгора покривајќи го филот.
 11. Рабовите ги запечатуваме правејќи неколку набори со прстите.
 12. Површината на емпанадата можеме да ја украсиме со неколку ленти тесто.
 13. Со изматеното јајце обојте ја емпанадата и со вилушка прободете го тестото по површината.
 14. Се пече на 200º околу 20 минути или додека не видиме дека е златно.
Нутриционистички информации по порција
Калории: 250

Повеќе информации - Трикови за готвење: Како да готвите јајца без пукање


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.