Обоени тартуфи за Денот на в Valentубените

Состојки

 • 1 чаша путер, омекнат
 • 1/2 чаша шеќер за шеќер
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • 2 лажици сок од лимон
 • 2 чаши брашно
 • малку сол
 • Кора од лимон
 • Обоени топчиња
 • Крем од бело чоколадо

Ако сакате да го изненадите вашиот партнер ова Сан Валентин, ова е рецепт што ќе ве остави со отворена уста, бидејќи е оригинален и пред се вкусен.

Тоа е за колачиња од лимон, во форма на тартуфи кои се прават многу лесно. Ви препорачувам направете ги ден претходно, и чувајте ги во замрзнувач следниот ден за да ги испечете и тие се совршени. На овој начин, тестото ќе го добие целиот вкус на лимонот, главната состојка.

Подготовка

Започнува загревање на рерната на 180 степени, и подгответе послужавник со хартија за печење.
Во сад ќе го ставиме омекнат путер и матете 30 секунди со средна брзина со миксер. Додека победиме, го додаваме шеќер за шеќер, екстракт од ванила, сок од лимон, брашно, сол и кора од лимон, сè додека сè не биде унифицирано.

Проверете го тоа тестото не е лепливо за да можете да го обликувате со дланка, и тоа ќе биде моментот кога ќе биде подготвен, ако не, додадете малку повеќе брашно.

Формирајте мали топчиња и ставете ги на плехот за печење. Оставете ги ботиите да се готват најмалку 12 минути и по тоа време, оставете ги да се оладат.

Откако ќе бидат ладни, ние подготвуваме малку крем од бело чоколадо во контејнер и обоените топчиња на чинија.

Процесот до кој ќе спроведеме премачкајте ги тартуфите ќе биде следниот. Прво ќе го поминеме тартуфот преку кремот од бело чоколадо (со помош на чепкалка за заби за да избегнеме дамки), а потоа секоја од тартуфите ја поминуваме низ обоените топчиња.

Подготвени за јадење!

Адаптација:Спринклејбс

Во Рецетин: Орео тартуфи со само 3 состојки

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.