Рашници од грозје со сирење

Состојки

  • Грозје
  • Полу-излечено сирење

Грозје со сирење, имаат вкус на бакнеж. И колку е вистина! Овошјето со меки сирења е идеално. Слаткоста на овошјето во контраст со малку киселиот и солен вкус на сирењето е експлозија на вкусови што децата нема да ги заборават.

Комбинирање на протеини од сирење и хидрати и витамини од овошјето имаме хранлива и забавна комбинација. Поради оваа причина, ќе направиме ражнич од грозје со сирење, иако при изборот на овошјето ви даваме целосна слобода, бидејќи скоро сите добро функционираат со сирење.

Можете да изберете овошје што најмногу ги сакаат децата. Тие можат сами да ги направат. Секако, внимателно при лупење на овошјето и нивно сецкање. Ние избравме грозје, многу од времето и полесно се чисти и подготвува.

Како сирење, можете да се одлучите за сирење од бургос или полу-излечен.

И како последен допир, си дозволивме смел. Ние сме се мешале мармалад од портокал со маслиново масло и јогурт. Тоа е вкусна мешавина.

Подготовка

Отстрануваме Грозје на нејзиниот кластер и ги миеме. Ако им е поудобно на децата, можеме да ја отстраниме кожата и да ги ѓунираме, иако раженот можеби не е толку светло.

Тогаш сирењето го сечеме на мали коцки.

За да го подготвите сосот, победивме со вилушката две лажици од Мармалад од портокал, две од природен јогурт, малку сол, масло и малку цимет во прав.

Ги нижеме грозјето и сирењето наизменично на раженот и наросуваме со сосот или ние служиме одделно.

Тоа е јадење кое служи како аперитив, закуска или десерт.

Слика: Ел

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.