Омлет од компири и зеленчук

Омлет од компири и зеленчук

Ако ви се допаѓа омлет од компир, мора да го пробате оној што ви го прикажуваме денес. Тоа е омлет од компир и зеленчук затоа што ќе ставиме тиквички, моркови и печурки.

Така што постои прилично висок омлет, Чаби, ќе мора да користиме тава со дијаметар од околу 26 сантиметри. Се разбира, ќе треба да бидете трпеливи кога станува збор за нејзино мелење. Гответе го на тивок оган, мешајќи го врвот од време на време ... и, кога ќе видите дека јајцето не е толку течно, време ќе биде да го свртите.

Што сакате нешто посмело? Пробајте го овој омлет со кисели школки. Тоа е исто така задоволство.

Омлет од компири и зеленчук
Одличен домашен омлет со компир и зеленчук.
Автор:
Кујна соба: Традиционален
Тип рецепт: Почетнички
Порции: 8
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 900 гр компир (тежина еднаш излупена)
 • 2 мали тиквички
 • 1 zanahoria
 • 1 голема печурка
 • Обилно масло за пржење
 • 9 или 10 јајца
 • Сал
Подготовка
 1. Излупете го компирот и исечкајте го.
 2. Ние исто така подготвуваме зеленчук.
 3. Излупете го морковот и исечкајте ги и морковите, тиквичките и печурката.
 4. Ставаме обилно масло за пржење во широка тава за пржење.
 5. Кога е жешко, додадете сецкан компир. Ги оставаме да готват неколку минути.
 6. Пред да заврши компирот, додадете зеленчук и продолжете со пржење.
 7. Откако ќе се свари (компирот мора да биде добро направен) го тргаме од тавата, со дупчиња лажица. Ние го ставаме во голема чинија.
 8. Јајцата ги ставаме во сад.
 9. Ние ги победивме.
 10. Ние ги додаваме изматените јајца на нашиот компир и зеленчук.
 11. Ние мешаме.
 12. Ставивме малку масло во тава со дијаметар приближно 26 см. Ние додаваме мешавина од јајца и зеленчук. Оставаме да се меси на тивок оган.
 13. По неколку минути, кога ќе видиме дека основата е добро поставена, ја свртуваме тортиillaата со помош на голема чинија.
 14. Ние ја толчиме тортилја од другата страна, исто така, на тивок оган, така што внатрешноста се готви. И веќе го имаме подготвено да го однесеме на масата.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.