Крокети со пудинг од ориз, тие се слатки!

Состојки

 • 100 гр. тркалезен ориз
 • 200 гр. шлаг
 • 250 гр. полномасно млеко
 • кожата на по можност органски лимон
 • 2 стапчиња цимет
 • 100 гр. на шеќер
 • 20 гр. путер
 • 40 гр. пченкарен скроб + 50 мл. полномасно млеко
 • брашно
 • јајце
 • трошки од леб
 • маслиново масло
 • шеќер во прав и цимет

Овој пат крокетите не се солени како оние црн ориз. Инспирирани се од традиционалното Сутлијаш. Освен што им ги нудиме на нашите роднини и гости дома, верувам дека овие крокети се направени да подарат.

Подготовка

 1. Загрејте го кремот и млекото во голема тенџере додека не почне да врие. Потоа, додаваме ориз, стапче цимет и кора од лимон. Оставете го да се готви на многу тивок оган околу 25-30 минути, често мешајќи со дрвена лажица. На половина од готвењето додаваме шеќер.
 2. Кога оризот е скоро готов, ги отстрануваме циметот и кората од лимон и додаваме путер и пченкарен скроб разреден во 50 ml. ладно млеко. (Ако е потребно да се згусне оризот помалку, не го додаваме сето тоа) Гответе го оризот на тивок оган уште 5 минути, додека не остане со густ крем. Ние го истураме во извор за да се излади и зацврсти.
 3. Ги формираме крокетите со раце и ги премачкуваме во брашно, изматено јајце и лебници. Ги пржиме на многу врело масло додека не поруменат. Ги оставаме да исцедат на кујнска хартија.
 4. Пред сервирање, посипете ги со шеќер со мраз и мелен цимет.

Друга опција

Наместо да користиме шеќер, можеме да ги засладиме овие крокети со кондензирано млеко или мед. Ако го сториме тоа со кондензирано млеко, ги елиминираме кремот и шеќерот. Ако решиме да додадеме мед по наш вкус, ќе го отстраниме само шеќерот од рецептот.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.