Торехитас де ароз, ефтин мезе

Состојки

 • 2 чаши варен ориз
 • 2 HUEVOS
 • 3 лажици рендано сирење
 • 5 лажици брашно
 • 1 лажичка прашок за пециво
 • 1 млад кромид
 • трошки од леб
 • бибер
 • сол
 • нафта

Дали сакате да организирате банкет дома и мислите дека немате доволно буџет? Не грижете се, од Рецетин ви помагаме со ефтини, оригинални и богати предлози. Така се и овие торехита (топки или палачинки) варен ориз, од кој можеме да ги искористиме и да ги подготвиме ако останеме од паела или од кубанскиот рецепт.

Подготовка: 1. Исечете го пиперчето многу добро и измешајте го со варен ориз, сол, бибер, јајца, сирење и брашно претходно измешани со квасец. Ние правиме хомогено тесто.

2. Земаме делови од подготовката, ги правиме топчиња или дебели тортиillaи и ги поминуваме низ презла.

3. Ги пржиме во тава со врело масло за да заруменат од двете страни. Извадете ги тореџитите од тавата откако ќе бидат подготвени и ставете ги на абсорбента хартија.

Слика: Бубачки3

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.