Пандишпан од чоколадна мандарина

Состојки

 • 3 HUEVOS
 • 175 гр. на шеќер
 • 250 гр. пченично брашно
 • 100 гр. путер
 • 250 мл. благо маслиново масло
 • 20 гр. прашок за пециво
 • 100 гр. чоколадо за десерти
 • до сок од две мандарини
 • малку сол
 • кора од мандарина

Аромата на мандарина многу добро се комбинира со горчината на чоколадото. Ние веќе успеавме да го потврдиме тоа кога имаме закуска топло чоколадо. Дали ќе ја испробаме оваа спарување на пандишпан?

Подготовка: 1. Прво го мешаме квасецот со сувото брашно и го резервираме.

2. Настрана, ги монтираме јајцата со шеќерот додека не побелат. Потоа го додаваме омекнат путерот и победиме со прачките. На овој крем додаваме сок, масло, сол и кора од лимон. Ние повторно мачкаме.

3. Додадете ја смесата со брашно и квасец малку по малку со цедалка и постепено интегрирајте ги во тестото.

4. Додадете ги чоколадните бисери и добро промешајте во тестото.

5. Тестото го вметнуваме во калап обложен со мрсна хартија или добро намастен и побрашнет. Колачот го печеме на 160 степени во загреана рерна приближно 40 минути. Пожелно е тортата да се става на средно-мала висина во рерната. Колачот ќе биде готов кога ќе го пробиеме тестото и иглата излезе чиста.

Друга опција: Заменете ја мандарината со друго агруми за да можете да го додадете неговиот сок и изренданата кожа во тортата.

Преку: Можеме да бидеме херои

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.