Печен компир со фини билки

на патати тие се совршена придружба. Можете да ги направите на илјада начини, пржени, варени, печени, пасирани, тие секогаш се комбинираат со сите видови јадења, а малите ги сакаат без оглед како ги подготвувате.

Овие компири со фини билки што ве учам да ги подготвувате денес се совршени за оние мали компири што ги имаме дома, Сакам да ги правам со галициски црвен компир, бидејќи тие се многу повкусни, а исто така и кога се готват во рерна, немаат маснотии. Спектакуларен, крцкав однадвор и меден одвнатре!

Печен компир со фини билки
Компирите се совршен додаток. Можете да ги направите на илјада начини, пржени, варени, печени, пасирани, секогаш се комбинираат со секакви јадења.
Кујна соба: Традиционален
Тип рецепт: Почетнички
Порции: 4
Состојки
 • 12-15 мали компири
 • 1 лажица мелен свеж магдонос
 • 1 лажица мелена свежа мајчина душица
 • 1 лажица сецкан свеж пиперче
 • Мелен црн пипер
 • 2 лажици маслиново масло
 • 1 лажица мелен лук
Подготовка
 1. Загрејте ја рерната на 180 степени. Исечете ги компирите на парчиња со еднаква големина.
 2. Во сад измешајте ги магдоносот, мајчината душица, солта, мелениот лук, лукот и црниот пипер. Се меша со лажиците маслиново масло.
 3. Кога ќе ги измешате сите зачини, со помош на четка или лажица ставете го врз компирот и мешајте со раце додека убаво не се покриени со сите билки.
 4. Ставете ги компирите на решетката од рерната во сад безбеден за рерната. Печете околу 25 минути додека не поруменат. И по 12 минути во рерна превртете ги да поруменат од двете страни.

Јадете ги топло.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   анентас90 dijo

  axjI - Во последно време ќе бев намалена за пари и дебитите ме убиваа од секаде! тоа беше ДОДЕКА дознав како да генерирам пари .. на Интернет. Ја посетив мрежата на периодот за надгледување и почнав да правам истражувања за директна готовина, и ДА бев далеку повеќе во можност да ги платам сметките! мило ми е, го направив ова! tQra

 2.   Силвија Нрваез Камачо dijo

  Prepareе ги подготвам !!!!! тие ќе бидат извонредни !!!! благодарам за рецептот.