Пиперки полнети со месо или чилес во ногада

Состојки

 • 6 пиперки за печење
 • 500 гр. мелено свинско месо
 • 3 круши домати
 • 2 Cebolla
 • 3 банани
 • 1 праска
 • 2 јаболка
 • 2 круши
 • 1-2 гранати
 • 50 гр. бадем
 • 50 гр. суво грозје
 • 50 гр. на маслинки
 • 50 гр. каперси
 • Каранфилче со лук 1
 • 1 каранфилче
 • бело вино
 • 150 гр. ореви
 • 250 мл. млеко
 • 100 гр. намаз од свежо сирење
 • 125 мл. пилешка супа
 • 125 мл. на вино
 • нотка шеќер
 • цимет и сол
 • калинка и свеж магдонос

Боите на декорацијата на плочата можат да ни дадат поим за потеклото на овој рецепт. Зелена, бела и црвена е мексиканското знаме. Пиперките се полнети со мелено месо со овошје и одат покриен со сос од сирење и орев, попрскан со калинки и сецкан магдонос, заменет со коријандер или босилек.

Подготовка: 1. Ногадата мора да се подготви претходната вечер. За да го направите ова, оставаме излупените ореви да се впиваат во млекото преку ноќ. После тоа, ги смачкаме со сирењето, прстофат шеќер, малку цимет, сол по вкус и виното. Се цедиме на кинески или низ ситно сито.

2. Печете ги целата пиперка со малку масло додека не омекне. Штом ќе бидат подготвени, ги оставаме покриени со крпа за да може подоцна да ги лупиме подобро. Ги отвораме вертикално на половина и ги отстрануваме семето и внатрешните нерви.

3. Изматете го меленото лукче и кромидот на малку масло. Потоа го додаваме месото, зачинуваме, кафеаво малку и на крај ги додаваме мелените домати. Додадете пилешка супа и оставете го сосот да испари и месото е нежно.

4. Овошјето и киселите краставички ги исекуваме многу ситно и ги додаваме во месото заедно со останатите зачини. Истураме посипување на вино и оставаме да испари.

5. Кога месото е ладно, внимателно наполнете ги пиперките. За да ги претставиме, ги покриваме со ногадата и украсуваме со калинки и сецкан свеж магдонос.

Преку: Лакоцинита

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.