Полнети печурки карбонара

Полнети печурки карбонара

Овие печурки се прилично задоволство. Навистина сакаме да прикажуваме вакви рецепти, бидејќи се оригинални и многу убави за презентирање. Направивме смеса со печурки, сланина и крем, симулирајќи ја класичната карбонара, вкусна и сочна комбинација, каде што ќе ви се допадне вкусот и допирот на чадената сланина. Во тавче продинстајте ги печурките и наполнете ги со карбонара, не ви треба рерна, ни друго.

Доколку сакате полнети печурки, имаме избор од 8 рецепти полнети со печурки да уживате во голема разновидност.

 

Полнети печурки карбонара
Порции: 3
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 9 големи печурки
 • 80 гр сланина
 • ½ кромид
 • 200 мл крем за камшикување
 • 40 мл маслиново масло
 • Сал
 • Мелен црн пипер
 • 1 прстофат мелено морско оревче
Подготовка
 1. Излупете го и исчистете го кромидот. Ние подготвуваме Половина кромид и ситно исецкајте го.
 2. Ставаме да се загрее во тавче 30 мл маслиново масло и додадете го кромидот.Полнети печурки карбонара
 3. Ние го исечевме сланина на многу мали парчиња. Кога кромидот ќе омекне, додадете ја сланината и оставете да се пржи додека не порумени.Полнети печурки карбонара
 4. Ние додаваме 200 мл крем да се готви, додадете сол и бибер по вкус и прстофат морско оревче. Готвиме додека намалете го кремотПолнети печурки карбонара
 5. Во тавче додадете го 10 мл маслиново масло. Го ставаме да се загрее и ги додаваме печурките. Ги готвиме за време на 1 минута на секоја страна.
 6. Ги отстрануваме во фонтана и ги филуваме со кремот карбонара. Ги украсуваме со јагнешка салата и стапчиња леб.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.