Полнети јајца со бешамел сос

Полнети јајца

Рецепт за уживање како семејство. Еве го варени јајца тие се протагонисти и ќе ги наполниме со туна, школки и црни маслинки.

Откако ќе се наполнат ќе ги покриеме со а бешамел многу едноставно. Неколку парчиња од моцарела на површината и... печени!

Пробајте ако сакате да излезете од секојдневната рутина. Сигурно повторуваш.

Полнети јајца со бешамел сос
Тврдо варените јајца ќе ги подготвиме на посебен начин.
Автор:
Кујна соба: Традиционален
Тип рецепт: Почетнички
Порции: 5
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
За бешамелот:
 • 80 гр брашно
 • 1 литар млеко
 • 40 гр путер
 • Сал
 • Морско оревче
За полнење:
 • 7 HUEVOS
 • Вода
 • Сал
 • 90 гр конзервирана скуша, исцедена
 • 30 гр без маслени маслинки
 • 1 мала лименка кисели школки, со течноста
И, исто така:
 • 1 моцарела
 • Свеж магдонос
Подготовка
 1. Јајцата ги ставаме да се варат во тенџере со вода и малку сол. Штом водата ќе почне да врие, тие ќе треба да се варат околу 10 минути. Во овој случај сакаме жолчката да биде добро сварена.
 2. Го подготвуваме бешамелот. Можеме да го подготвиме во Thermomix, ставајќи ги сите состојки во чашата и програмирајќи 7 минути, 90º, брзина 4. Може да се направи и на традиционален начин, во големо тенџере. Можете да го следите рецептот од кој го ставив линкот но со количините што ги наведувам во делот за состојки (1 литар млеко...).
 3. Во сад ги ставаме состојките од филот.
 4. Откако јајцата се готови ги лупиме и ги пресекуваме на половина.
 5. Сварените жолчки ги отстрануваме и ги додаваме во состојките на филот. Со вилушка лесно издробете го целиот фил.
 6. Јајцата ги полниме со тестото што штотуку го подготвивме.
 7. Во извор или во коко ставаме малку бешамел (важно е да може да се стави во рерна).
 8. Јајцата ги ставаме во изворот, врз бешамелот.
 9. Ја преливаме бешамелот со јајцата.
 10. Моцарелата ја сечкаме и ја ставаме на површината.
 11. Печете на 180º приближно 20 минути.
 12. На секоја чинија послужуваме со малку сечкан магдонос.
Нутриционистички информации по порција
Калории: 480

Повеќе информации - Сос Бешамел


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.