Стартер за козјо сирење со бадеми

Состојки

  • 1 пакет козјо сирење
  • 100 гр суви брусница
  • 1 лажица мелен свеж рузмарин
  • 300 гр исечени бадеми

Денес имам пријатели дома за вечера и си помислив. Што можам брзо да ви подготвам како закуска што можеби ќе ја сакате? И… .. Јас веќе го имам подготвено !! Бидејќи сум и тие се loversубители на козјо сирење, денес ќе го подготвам на поинаков начин со многу посебен допир од бадеми и боровинки, совршен за размаска со добар тост. Дали го запишувате рецептот?

Подготовка

Подгответе сад и измешајте го сирењето со боровинки и ситно сецкан рузмарин. Помогнете си со миксер додека сите состојки не се измешаат добро.

Откако ќе ги имате, направете топка со сирењето и ставете добро парче фолија на масата. Исечканите бадеми посипете ги на про theирната хартија и одозгора ставете ја топчето сирење и превртете го на средина на бадемите додека не го премачкаме цели со бадеми. Завиткајте ја топката со фолија за храна и оставете ја да отстои во фрижидер околу 30 минути за да остане добро компактна.

Јадете ја оваа топка со сирење со тост или зеленчук. Вкусно !!

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.