Македонија облечена со мед и лимон, вкусна!

Состојки

 • За 2 лица
 • 250 гр јагоди
 • Еден грозје
 • 2 јаболка
 • 2 банани
 • 1 чаша свежи или замрзнати боровинки
 • Сок од два лимона
 • 3 лажици мед

Можеме да сториме Македонија на илјада начини и со мноштво облоги за да не им здодее на најмалите секогаш со ист десерт. Во овој случај Избравме јагоди и боровинки, знаеме дека не е во сезона, но овие две овошја можете да ги замените за оние што најмногу ги сакате. Тајната на оваа специјална овошна салата е во преливот, кој доаѓа со мед и лимон и е вкусен.

Подготовка

Измешајте го медот и сокот од двата лимона. Со помош на лажица измешајте сè додека не стане како да е сос.

Исчистете го и излупете го целото овошје и исечете го по следниот редослед. Прво ставете го грозјето во сад, ако сакате можете да ги отстраните кожата и семето. Додадете парчиња јагода, исечена банана, јаболко и конечно боровинки (можете да ги купите замрзнати што се многу поевтини или да ги замените за кој било друг вид овошје).

Истурете го лимонскиот сируп и медот над овошната салата што сте го подготвиле, и добро измешајте, така што сите плодови се подеднакво натопени.

Така што сите плодови го апсорбираат вкусот на медот со лимон, Оставете ја овошната салата да седи во фрижидер околу 30 минути пред да ја послужите.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.