Оригинални десерти: Салата од портокал со јогурт

Состојки

 • 1 грејпфрут
 • 1 naranja
 • 1 портокал во крвта
 • 1 лажица грчки јогурт
 • 1/4 чаша сок од портокал
 • 1 лажичка мед

на салати од цитрус Тие се добра опција како десерт за најмалите, бидејќи освен што ќе уживаат во целиот вкус на ова одлично агруми, тие ќе уживаат и во многу добар десерт. Значи, денес ќе подготвиме вкусна салата со портокал и грејпфрут.

Подготовка

Започнуваме со лупење на секое од агрумите и сечеме на тенки парчиња. Штом ги имаме подготвени, ги ставаме на чинија, со форма што ја сакате, ако направите форма на срце, може да послужи и како десерт за вalentубените. Откако ќе ги имаме, ние подготвуваме јогурт измешан со сок од портокал и мед во мала чинија.

Откако ќе ја завршиме мешавината, едноставно ние го посипуваме овој многу оригинален облекување на секој од портокалите. Може украсете ја нашата чинија со неколку лисја од нане.

Слика:Убава убавица

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Сара Алварез оцет dijo

  Иако сметам дека вашиот избор на рецепти е интересен, сметам дека е малку сомнително што се ограничувате на копирање (и преведување) на содржината на другите блогови, дури и со користење на свои фотографии.
  Ми се чини дека не е многу искрено со останатите блогери кои создаваат содржина и тие користат напор и посветеност за да го направат тоа. Во овој случај, на пример, го наведувате „Прекрасен хаос“ како извор на фотографијата (!!), кога вистината е дека сè што објавувате на овој пост е од таа страница.

  Regretалам да кажам дека од таа причина ќе се откажам од претплатата на вашиот блог, иако би бил задоволен да се вратам ако одлучите да објавите свои рецепти или да им го дадете заслужениот кредит на изворите.

  1.    рецепт.com dijo

   Здраво Сара! Беше многу точен, но ние сме повторно во напад со нашите рецепти! :))) Се надеваме дека ќе се видиме на Ресетин. Се најдобро!