Фахита од свинско месо со пиперки

свинско фахитас

Овие свински фахити со пиперки се создадени за љубителите на храна која претставува Јадења во мексикански стил. Тоа е лесно јадење и може да се поправи како традиционален рецепт. Тоа е како и исклучителна форма на моќ јадете протеини со зеленчук, за да не стане толку тешко да се спојат овие две состојки. Само треба да ја искористите тавата за да ги сварите состојките и да ги виткате во виткање со пченични тортиљи. Тие се спектакуларни!

За да дознаете повеќе рецепти за фахита, знајте ги нашите “пилешки фаџити"бранови"фахитас со ориентален допир".

свинско фахитас
Автор:
Порции: 4
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 4 пченични тортили
 • 300 гр свинско месо
 • голема прстофат сол
 • 1 средна црвена пиперка
 • 1 средна зелена пиперка
 • ½ лажичка црвен пипер
 • ¼ лажичка ким во прав
 • ½ лажичка оригано
 • 1 лажичка лук во прав
 • 2 лажици маслиново масло за маринадата
 • 150 мл маслиново масло за пржење
Подготовка
 1. Мораме маринирајте го нашето месо. Исечете го месото на ленти, по можност тенко и ставете ги во сад.
 2. Месото го маринираме и за ова додаваме: Сол, ½ лажичка пиперка, ¼ лажичка ким во прав, ½ лажичка оригано, 1 лажичка лук во прав и 2 лажици маслиново масло. Добро го мешаме и чекаме неколку минути Ги подготвуваме пиперките.свинско фахитас
 3. Исечете ги пиперките на ленти и ставете тавче на оган со 75 мл маслиново масло. Кога ќе се загрее, додадете ги пиперките и оставете ги да се пропржат додека не поруменат малку.свинско фахитас
 4. На оган ставаме и тавче со 75 мл маслиново масло и додадете го месото да се пржи.
 5. Можеме да ги загрееме тортиљите во тава пред да ги положиме садовите. Ќе ги загреваме напред-назад во тавата.
 6. Го земаме месото и го придружуваме со пиперките, Секоја тортилја ја филуваме и виткаме во ролна. За да остане предмет, можеме да ставиме чепкалка за заби.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.