Сладок леб од суво грозје или «кугелхопф»

Состојки

 • 500 гр. Од брашно
 • 75 гр. на шеќер
 • Нотка на сол
 • 150 гр. путер
 • 2 HUEVOS
 • 150 гр. рибизли
 • 250 мл. млеко
 • 20 гр. пекарски квасец
 • Грст бадеми
 • Шеќерна чаша

Вреди да се "добие" повеќе од потребно во кујната за да се обиде ова леб од суво грозје типично за францускиот регион Алзас. Обично е во форма на круна, и нејзината текстура е многу сунѓереста благодарение на различните процеси на подигање што му треба кугелхопф.

Подготовка:

 1. Суво грозјето го впиваме во топла вода.
 2. Ние го квасиме брашното и го ставаме во сад. Ние го разредуваме квасецот во три лажици млеко и го мешаме со брашно. Ние го оставаме садот покриен со про transparentирна хартија на околу 30 степени или додека тестото не се зголеми двојно во волумен.
 3. Ние ги исцедуваме суво грозје и ги мешаме со брашно, додаваме сол, млеко, шеќер и путер. Ние сврзуваме сè добро и додаваме јајца на тестото. Месете повторно околу 20 минути додека не биде тврдо и добро одвоено од theидовите на садот, а потоа покриваме со про transparentирна хартија и оставете го повторно да нарасне.
 4. Подмачкајте калап со путер и украсете го дното со бадеми. Кога тестото се зголеми двојно во волумен, го работиме брзо и го ставаме во калапот, оставајќи го да нарасне повторно покриено. Кога ќе стигне до работ на калапот, извадете ја про transparentирната хартија и печете во рерна загреана на 180 степени околу 45 минути или додека не порумени и не се исуши внатре.
 5. Оставаме да се олади на решетка и посипете со шеќер од глазура.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ева dijo

  Ја чувствувам искреноста, но рецептот е вистинска глупост… јас сум ofубител на слатки, затоа се справувам со количини, но дури и ако се двоумам, имам тенденција да бидам верен на она што го зборува.
  Според рецептот треба да измешате 500 гр. брашно со 3 лажици млеко со квасец и почекајте да се зголеми двојно во обемот. Ова ... дали сме луди? Сувата состојка никогаш нема да се покачи, гледајќи ја мојата панорама, решив да додадам влажни состојки сега, млеко, јајца, 75 гр шеќер. за 500 брашно? Не може да биде, но сепак сум со неа ... Резултатот е сув, благ леб што морав да го фрлам. Логиката ми кажува дека мораше да направиш сунѓер со малку брашно и потоа да ги додадеш останатите состојки, но јас не го ставив. Ве молиме, проверете ги вашите рецепти

 2.   Nelson dijo

  Не ми беше многу јасно која е масата што треба да го удвои својот волумен ...