Торта од солен компир и шунка

Направете солена курва како оној што го гледате на сликата е наједноставен. Проверете го тоа во чекор-по-чекор фотографии. Нашата торта има подлога за тесто за кратки правци, што можеме лесно да ја замениме за лиснато тесто. И тогаш ќе одиме слоевитост со шунка, варен компир, малку шунка Серано и крем од рикота и јајца.

Солената торта ќе ја завршиме со рендано сирење пармезан а потоа ... печен!

Може да се зема топло, а исто така топло и ладно, како сакате.

Ако сакате да направите домашно тесто за основата, погледнете на овој линк: основа за солени курви. Лесно е и изгледа одлично.

 

Торта од солен компир и шунка
Оригинална солена торта направена со компири и шунка.
Кујна соба: Модерна
Тип рецепт: Почетнички
Порции: 12
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 1 лист тесто за кратки прав или лист лиснато тесто, круг
 • 600 гр компир (тежина еднаш излупена)
 • 200 гр кодидо шунка
 • 20 гр шунка Серано (или повеќе, според вкусот)
 • 2 HUEVOS
 • 250 гр рикота
 • чили
 • Сал
 • Пармезан
Подготовка
 1. Излупете и исечете го компирот.
 2. Ставаме вода во тенџере и, кога ќе почне да врие, додаваме сол. Следно додаваме компири и ги готвиме.
 3. Откако ќе се сварат, исцедете ги и резервирајте ги.
 4. Ние го вадиме чаршафот од фрижидерот. По 10 минути го одмотуваме и го шириме во калап со дијаметар од околу 22 сантиметри.
 5. Ние ја покриваме основата со неколку парчиња варена шунка.
 6. На варената шунка ставаме компири, неколку коцки варена шунка, сол и црн пипер.
 7. Ние ги победиме јајцата и ја додаваме рикотата.
 8. Ние добро се мешаме. Ставаме половина од смесата, или малку помалку, на тој прв слој.
 9. Ние правиме уште еден слој со варена шунка.
 10. Повторуваме ставање компир на шунка, малку шунка Серано, сол и бибер.
 11. Ние ја истураме останатата мешавина од јајца и рикота на површината, добро распоредена.
 12. На површината изрендаме пармезан.
 13. Ние го спуштаме тестото од страните на калапот.
 14. Печете на 180º (загреана рерна) 40 или 45 минути, додека површината не стане златна.
Нутриционистички информации по порција
Калории: 350

Повеќе информации - Основа за солени курви


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Пепа dijo

  Колку е одлична идеја за вечера со деца!

  1.    Асен Хименез dijo

   Seeе видите, Пепа, тие ќе го сакаат тоа.