Сос од сирење, оној со начос

Сос од сирење за НАЧОС тоа е густо и вкусно. Начосите се мезе кои сами по себе имаат едноставен вкус, од тие причини им требаат сосови со моќен вкус како ГУАКАМОЛ или ова натопи чеда сирење.

Освен со нахос, овој сос е вкусен и со пилешко на скара или во тарлети и канапе.

Состојки: 100 мл. млеко, 300 гр. сирење чедар, 3 порција сирења, 2 лажици путер, 1 лажица пченкарно брашно, малку слатка пиперка, нотка на топла пиперка

Подготовка: Прво го топиме путерот во тава на тивок оган. Малку по малку го додаваме млекото со раствореното пченкарно брашно и сирењата. Кога оваа смеса ќе се стопи, додадете го сецканиот чедар и мешајте додека не се стопи. Додадете ги зачините и промешајте мешајќи додека не се формира хомогена крема.

Слика: Секоја колешка

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   cxvxcg dijo

  Многу добар рецепт ми служеше многу

 2.   Лојда Клавијо dijo

  На какво сирење се однесува и дали вели „сирења“?

  1.    Асен Хименез dijo

   Здраво Лојда,
   Ние се однесуваме на овие:
   https://st1.sedovin.com/272-large_default/quesitos-el-caserio-16-quesitos-250g.jpg
   Прегратка!