Специјална нугата за деца

Состојки

 • За 2 таблети нугат
 • 100 гр маст
 • 300 гр млечно чоколадо
 • 250 гр црно чоколадо
 • 80 гр. сецкани бадеми
 • 1 празен картон за млеко за да направите две калапи
 • Некои лаказити или чоколадни гуми за украсување

Веќе почнуваме да бараме лесни рецепти за Божиќ, како ова чоколадна нугат за најмалите во куќата, што е супер лесно за подготовка и е навистина добро. Дали сакате да знаете како да го направите тоа?

Подготовка

Првото нешто што ќе сториме е подгответе ги калапите. Takeе ги земеме картоните и ќе ги пресечеме на половина, од горе надолу. Ги миеме добро, ги сушиме и ги мастиме со малку сончогледово масло.

Го ставаме путерот во средно тенџере и го топиме. Чоколадите ги исекуваме на мали парчиња и ги додаваме на путерот. Оставаме сè да се стопи додека не се добие хомогена смеса.

Откако ќе се постигне, Го тргаме од оган, и го ставаме сецканиот бадем. Ние ја истураме смесата во калапите и ги ставаме лакаситосот по наш каприц.

Оставаме сè да се излади во фрижидер додека чоколадото не стане тврдо.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.