Тестенини Орзо со спанаќ и три сирења


Орзо е сува паста на некој начин слично на зрно ориз или јачмен (оттука и неговото име), иако е нешто поголемо по големина. Можете да го најдете како рисони (голем ориз) и со многу други имиња во зависност од регионот. Тоа е паста многу погоден за супи или салати, но и за чорби со зеленчук, со кој одлично се комбинира. Ова е случај на рецепт при рака, орзо со спанаќ и три различни сирења.
Состојки (4 лица): 200 гр (една чаша) тестенини од орзо, 2 лажици маслиново масло, половина кромид, 2 чешниња лук, 2 медаони козјо сирење, 100 гр рендано пармезан, 100 гр полу-излечено сирење Манчего, малку нотка морско оревче рендано, вреќа чист спанаќ, мелен црн пипер, сол.

Подготовка: Гответе ги тестенините во многу врела вода следејќи ги упатствата на производителот. Додека тестенините се готват, загрејте го маслото во тава и извадете го исечканиот кромид. По 5 минути додаваме исечен лук и спанаќ и готвиме сè додека спанаќот не исчезне.

Тестенините ги исцедуваме и ги додаваме во спанаќот. Ние ги вметнуваме 3-те сирења, сечејќи ги плоштадите коза и полу-излекувани. Мешаме додека не се стопат сирењата. Зачинете со сол и бибер и додадете малку мелено оревче, поместете го и тоа е тоа.

Слика: како возачи

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.