Тесто за пица Дукан

Состојки

 • 2 лажици пченични трици
 • 2 лажици овесни трици
 • 4 лажици 0% масно изматено сирење
 • 1 лажичка прашок за пециво
 • 3 белците од јајца
 • малку сол

Се чини дека рецептите на Дукан се успешни, особено ако се однесуваат на јадења со сладок заб или на оние што обично се калорични. Би било убаво да пробате тесто за пица Дукан. Дали трици, белка од јајце и обезмастено сирење ви е добро? Како полнење, ги користи состојките и комбинациите дозволени со познатата диета.

Подготовка: 1. На мешавината од трици ги додаваме 3-те белки, изматеното сирење, солта и квасецот. Измешајте го тестото добро со додека не добиеме густа конзистентност и хомогена текстура.

2. Покријте го дното на садот или кружниот калап безбеден за микробранова печка со хартија за печење. Го ставаме тестото во микробранова печка 4 минути, така што ќе треба конзистентност пред да го испечеме со средна моќност.

3. Сега можеме да ги ставиме избраните состојки на пицата и да ја испечеме да порумени.

Слика: Снимки

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Нарија Гилен огорчен dijo

  НЕ мислам дека е добро што методот дукан се става во блогот за рецепти за деца

 2.   Рецепт - Рецепти за деца и возрасни dijo

  Здраво Нурија! Ставивме рецепти и за деца и за возрасни, за да имате повеќе опции :)

 3.   Нарија Гилен огорчен dijo

  Опциите се добри, но земајќи го предвид сè што е кажано и препорачано за методот дукан, не изгледа најсоодветно :)

 4.   Ингрид Фабело Фуентес dijo

  Го сакам !!!!!!!! не престанувај да ги ставаш, ми се допаѓа

 5.   Рецепт - Рецепти за деца и возрасни dijo

  Се зависи од тоа како ја одржувате диетата, имајте во предвид дека нема ништо чудесно и дека секогаш се препорачува да се ставите во рацете на експерт за сè што е прашање на диети :) Што се однесува до јадењата што ние земаат од Дукан, така што оние луѓе кои ја прават оваа диета имаат повеќе опции за да можат да комбинираат јадења :)