Тиквички полнети со бела риба

Состојки

 • 2 дебели тиквички
 • 300 гр. чиста бела риба со кожа и коски (ослич, грутер, монашка риба, панга ...)
 • 1 млад кромид
 • 1 купишта лажица брашно
 • 250 мл. млеко
 • рендано сирење за гратин
 • бибер
 • масло и сол

Изработката на овој рецепт ќе ни овозможи да им ставиме на децата трпеза со некои риби и зеленчуци претставени на ревијален и „маскиран“ начин. Ако тие се деликатни, можете да изберете бела риба, со малку вкус, која тешко дека ќе ја забележите кога се капете со вкусен бешамел гратин.

Подготовка: 1. Тиквичките добро ги миеме и ги исекуваме краевите. Делумно ја отстрануваме кожата во ленти, како што гледаме на фотографијата, и ги исекуваме на две или три големи парчиња, во зависност од нивната големина, за да можеме да ги извадиме и да ги наполниме.

2. Ги ставаме во микробранова печка со максимална моќност неколку минути, додека не се сварат, но цели. Можеме да ги направиме и во рерна или варени. Кога ќе се оладат, ние користиме лажичка со овошје или лажичка за да ја извлечеме целата пулпа, која ситно ќе ја исецкаме.

3. Исецкајте го пиперчето и соте го во тава со малку маслиново масло. Кога е нежно, додадете ја рибата и зачинете ја со сол и црн пипер.

4. Додадете голема лажица брашно, измешајте добро, така што малку ќе зарумени и потоа додадете го ладното млеко. Додадете сол и бибер и варете на тивок оган, мешајќи додека не се добие конзистентноста на мекиот сос од бешамел. Го додаваме месото од тиквички што го имавме мелено и го мешаме филот.

5. Наполнете ги тиквичките со оваа смеса и посипете ги со рендано сирење. Гратин во рерна или во микробранова печка (без функција на рерна) додека сирењето не порумени.

Слика: Киченделсол

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Кенди розова скапа фризура dijo

  колку е добро и колку е здраво