Мелено месо, топло или ладно и со добар сос.

Меленото месо е тркалезно парче свинско или говедско месо што е заруменето, а потоа се готви во тепсија или во рерна. Пред да продолжите да го готвите, мора да го запечатиме парчето добро во тава, односно мора да го зарумениме за парчето да не се затвори и неговите сокови да не излегуваат за време на готвењето, така месото ќе биде нежно и сочно одвнатре.

Варен со малку зеленчук за да го подобри неговиот вкус, парчето месо се прави тенки филети за да се јаде топло или ладно и со сос каков што е оној што се користи за готвење или некои други како што се мајонез, сос од али-оли, мојо пикон, зелен сос, итн ...

Меленото месо е многу лесен начин за подготовка и јадење месо, бидејќи добро зачувано во фрижидер може да се чува неколку дена, што ни овозможува да исечеме парчиња парче како што подготвуваме различни јадења.

Ако навистина излезе нежно и го послужиме со богат сос, децата ќе го обожаваат овој начин на подготовка на месото, да можеме да го избереме по свој вкус, било да е тоа свинско или говедско месо. Ако е свинско, слабината или иглата се идеално парче да се направи ренданото месо, додека здолништето и иглата се идеални делови за да се направи со телешко месо.

Подготовка: Ние го чистиме месото од надворешната страна на вишокот маснотии. Се шири надворешноста на парчето рендано месо со маслиново масло, сол и црн пипер. Ние го воведуваме парчето месо во не многу висока тепсија со малку масло и кафеаво однадвор. Откако ќе се испече надворешниот дел додадете малку ѓулиен зеленчук во тепсијата како што се кромид, морков, праз или лук. Ние ја покриваме тепсијата и ја ставаме да се готви на тивок оган. Кога зеленчукот е мек додадете чаша вино и половина литар супа од месо и оставете да се готви 2 часа на тивок оган ако е во нормален тенџере и половина час ако е во шпорет под притисок. Откако месото ќе се свари, го тргаме од тепсијата и нека се излади. Сега месото е подготвено да се исече и да се сервира со вашиот омилен сос. Една опција е да го изматете зеленчукот со сок од готвење.

Слика: Чефмобилис

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.