Топки од банана и житни култури

Состојки

 • Чаша од вашите омилени житни култури
 • 6 парчиња банана
 • 1/2 чаша чоколадни чипови
 • Лажица екстракт од ванила
 • 6-7 датуми

Дали сакате житни решетки? Денес ќе подготвиме различни решетки, сферични и целосно домашни, за да нè исполнат со енергија од првото нешто наутро. Во овој случај користевме банани, омилени житни култури и некои урми, но можете да додадете ореви што ги сакате и овошје што најмногу ви се допаѓаат.

Подготовка

Putитарките, урмите, парчињата банана ставете ги и извлечете ги во процесор или во чаша блендер ванила. Смачкајте сè додека компактната маса не се исецка добро. Откако ќе го имате, додадете ги чоколадните чипови (можете да ги купите во Меркадона) и измешајте ги сите состојки со помош на лажица.

Сега, вие само треба да на топките од банана и житни култури и дајте им кружна форма и ставете ги во замрзнувач околу 10 минути за да станат вкочанети. Толку лесно!

Можете да ги направите со житарки што најмногу ви се допаѓаат и да ги придружувате со ореви за совршен појадок :)

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.