Торта Мадеира или англиска пандишпан со лимон


Рецепт кој и покрај неговото име не е првично Мадеира, туку од Англија, и произлегува од обичајот да се придружува тортата со чаша вино од Мадеира. Ние веќе направивме портокалова и ова е варијанта со лимон. Идеална торта за ужинка со пријателите и уживање придружена со шолја чај, кафе или, зошто да не, чаша слатко вино.

Состојки:
Кора од рендан лимон (само обоениот дел)
225гр шеќер
225g несолен путер (на собна температура)
4 HUEVOS
250 гр брашно со инкорпориран квасец
2-3 лажици млеко
Карамелизиран лимон за гарнир (опционално)
Шлаг шеќер за прав

Подготовка: Ја загреваме рерната на 180º C. Подмачкаме правоаголен калап со путер и посипете со брашно. Во голем сад измешајте ги путерот (мек), шеќерот и кората од лимон, додајте ги јајцата едно по едно додека продолжувате да мешате. Ние го просејуваме брашното врз претходната мешавина со сито или цедилка додека не се вклопи; Додадете лажици млеко и промешајте повторно додека не се добие хомогена маса.

Ние го истураме тестото во контејнерот и ја измазнуваме површината со помош на шпатула или задниот дел од лажицата; Печете 30-40 мин или додека чепкалка за заби вметната во центарот не излезе чиста. Оставете ја тортата да се излади на решетка. Посипете го со шеќер од глазура и украсете со карамелизиран лимон ако сакаме.

Слика: bbc.co.uk / рецепти

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Медитеранска диета dijo

  Одлична пандишпан ... ме потсетува на рецептот што ми беше пренесен пред години во Ирска.

  Ви благодариме!