Торта од чоколадо и сирење од маскарпоне

Состојки

 • 1 лист лиснато тесто
 • 250 гр. сирење маскарпоне
 • 4 лажици горчлив какао во прав
 • 50 гр. чоколадо за десерти
 • 6 лажици шеќер
 • 2 HUEVOS

Чоколадна торта нешто поразлично? Од кога Рецепт Предлагаме оној што има и маскарпоне сирење, што го прави покремасто и похранливо. Колачот се пече, но се јаде ладно. Со истите состојки, но правејќи крем за пециво со жолчки наместо да го печеме тестото, имаме верзија на тортата без печење.

Подготовка: 1. mixолчките ги мешаме со шеќерот и многу добро ги собираме со електричните шипки за да бидат кремасти. Потоа ги додаваме маскарпонето и чоколадото во прав. Повторно се мешаме.

2. Од друга страна, го топиме чоколадото и го истураме во претходниот крем.

3. Настрана, ги монтираме белките додека не се вкочанат со малку сол со помош на електричните прачки и ги додаваме во кремот од јајца и какао. Ние добро се мешаме.

4. Истурете го тестото во длабок и кружен калап обложен со лиснато тесто и полнејќи го на половина пат, бидејќи за време на готвењето тортата почнува да се издува како суфле. Колачот го печеме на 180 степени во загреана рерна 30 минути. Ние служиме ладно.

Слика: Петичеф

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.