Сунѓер торта со киви, витаминизирана торта

Киви често се додава на десерти во форма на овошје, како такви, како што се крем курви, или мелени во џемови, сладоледи и сорбети. Но, она што можеби никогаш не сте го направиле е торта чие тесто има киви, нешто што е поблиску до нас со овошје како што се банани или агруми.

Ви донесовме торта со киви, која е многу лесна за правење, бидејќи има малку состојки. Ако сакате закуска со витамини, направете ја оваа торта.

Состојки: 100 гр шеќер, 300 гр киви, 9 јајца, 1 пакет квасец, џем од киви, мед

Упатства: Ние обложуваме квадратни калапи со масна хартија. Јајцата ги победивме со шеќерот, меленото киви и квасецот. Ставаме во рерна загреана на 180 степени 30 минути. Кога ќе се свари, оставаме да се излади и го навиваме, го оставаме во фрижидер. Се бањаме со мешавина од вода, мед и џем од киви. Декорираме со шеќер од глазура. Ние служиме ладно.

Слики: Мундорецетас

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.