Тости од паштети од сурими, туна и маслинки

Денес ќе подготвиме тори сурими пате, туна и маслинки за вечера. Едноставен рецепт совршен за оние неформални и забавни моменти од летото.

За да го подготвам овој рецепт што го користев стапчиња сурими или стапчиња од рак кои имаат благ вкус и многу добро одат со туна.

Можете да го користите овој рецепт за да готви со деца. Нема многу ризици бидејќи навистина нема што да се готви и тие многу ќе сакаат да ви помагаат да направите вечера.

Тости од паштети од сурими, туна и маслинки
Богато и лесно предјадење за готвење со деца
Автор:
Тип рецепт: Мезе
Порции: 10
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 3 стапчиња сурими
 • 10 зелени маслинки без јами
 • 1 конзерва туна
 • 3 варени жолчки
 • 30 гр мајонез
 • 10 тоста леб
Подготовка
 1. Ние исецкаме еден од стапчињата сурими и го резервираме за конечен украс.
 2. Маслото од туната добро го исцедуваме и го мелеме заедно со другите две стапчиња сурими, маслинките, жолчките и мајонезот. Проверуваме дали тестенините имаат фина текстура и дали состојките се добро смачкани.
 3. Го тостуваме лебот во тостерот и ги шириме парчињата со тестенините што штотуку ги подготвивме.
 4. Декорираме со стапот сурими што го резервиравме од самиот почеток.
 5. Ние служиме веднаш.
Сметки
Количината на здравици варира во зависност од нивната големина. На фотографијата можете да видите дека моите не се многу големи.
Нутриционистички информации по порција
Калории: 80

Дали сакате да дознаете повеќе за овие здравици од паштета сурими, туна и маслинки?

Со овој ист рецепт можете да подготвите вкусни сендвичи. Треба само да ги промените парчињата леб и да користите мек леб.

Можете да го направите овој рецепт однапред но, во овој случај, оставете ја подготвена само паштетата. Тост леб во последен момент и ширете ги тестенините или паштетата одозгора. Ова ќе осигури дека лебот е остри.

Исто така, за да го направите овој рецепт можете да го користите лебот што ви се допаѓа најмногу. Одлично се вклопува со селски лебови иако е вкусно и со леб од семе.

Иако овој рецепт нема многу калории, секогаш можете да ги намалите малку повеќе ако користите природна туна.

Ако се плашите да користите мајонез во лето, можете да го замените за иста количина на лактонез Не содржи јајце и е побезбедно.

Повеќе информации - Лактонеза, мајонез без јајце


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.