Бел грав со хоризо

Состојки

 • За 4 лица
 • Половина килограм бел грав
 • Парче свежа сланина
 • 2 или 3 хоризои
 • Половина кромид
 • Сал
 • Вода
 • Нафта
 • 2 чешниња лук
 • Пиперки
 • Брашно
 • Сал

Во овие студени денови нема ништо подобро од добро јадење со лажица, кое покрај тоа што седи одлично, утешува и се загрева во најстудените денови. Дали сакате да го подготвите Бел грав совршено? Не пропуштајте го овој вкусен рецепт.

Подготовка

Го ставивме гравот во вода претходната вечер. Во тенџере ставаме грав (без натопена вода), сланината исечена на парчиња, парчињата хоризо, сецканиот кромид и солта. Покријте сè со вода и ставете ја чорбата на тивок оган.

Како што гледате дека течноста за готвење се троши, постепено додавате повеќе вода додека не се заврши гравот и започнете да се згуснувате.

Кога ќе видите дека гравот е нежен, изгаси ги од оган.

Во тава за пржење ставете малку масло и додадете го исечениот лук. Кога ќе почнат да кафеави, додадете малку црвен пипер и промешајте за да не изгори. Потоа додадете лажица брашно за да го завршите сосот. Измешајте го сосот со грав, и ставете го тенџерето на тивок оган околу 10 минути, така што сосот е совршено интегриран.

Ние вкусуваме и ја поправаме солта.

Вкусно!

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.