Хумус од морков

Предлагам различен и здрав почетник: хумус со моркови. Има леблебии, печени моркови, ким ... неколку фантастични состојки со кои ќе добиеме најоригинално предјадење.

За разлика од традиционален хумус ние ќе замениме дел од наут за печени моркови. Зарем тоа не е одлична идеја?

Ве оставаме фотографии со чекор по чекор, така што ќе ви биде полесно да го разберете рецептот.

Хумус од морков
Леблебиите и печените моркови се главните состојки на овој оригинален и здрав стартер.
Автор:
Кујна соба: Африканец
Тип рецепт: Мезе
Порции: 8
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • Моркови 6
 • 280 гр варен наут
 • 2 лажички паста од тахини
 • Сок од 1 лимон
 • Каранфилче со лук од 2
 • 2 лажички ким
 • Девствено маслиново масло е
 • Сал
Подготовка
 1. Ако сакаме да готвиме наут, ќе мора да ги натопиме најмалку 12 часа пред да ги готвиме. После тоа време ги готвиме, исцедете ги (без да ја фрламе водата за готвење) и резервирајте ги.
 2. Ние ја загреваме рерната на 180.
 3. Излупете и исечете ги морковите. Ги ставаме во соодветен сад за печење со двете излупени чешниња лук, кимот, солта и капнување на екстра девствено маслиново масло.
 4. Печете на 180 околу 30 минути, додека не се сварат морковите.
 5. Отстрануваме чешне лук што нема да ни послужи. Ставете наут, морков, другата печена чешне лук, лажички тахини, сок од лимон и малку вода од варењето на леблебијата (или вода нормална ако самите не сме ги зготвиле леблебиите).
 6. Ние добро мелеме сè.
 7. Го ставаме нашиот хумус во контејнер и го додаваме со капнување од екстра девствено маслиново масло.
 8. Веќе го имаме подготвено да го однесеме на масата.
Сметки
Можеме да купиме наут од конзерва, веќе зготвен, или да ги користиме сувите и да ги готвиме прво натопувајќи ги. Во делот состојки ја наведуваме тежината на леблебијата откако ќе се свари.
Нутриционистички информации по порција
Калории: 95

Повеќе информации - Хумус рецепт, совршен почетник за изненадување


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хорхе dijo

  Што е тахина?

  1.    Асен Хименез dijo

   Здраво Хорхе,
   Тахини (или тахини) е паста направена со мелење семе од сусам. Од суштинско значење е да се направи хумус;)
   Прашајте во вашиот супермаркет, тие сигурно имаат малку шише.
   Прегратка!