Црно-бела торта (чоколадо и сирење)

Состојки

 • 1 пакет колачиња
 • 80 гр. путер
 • 2 кади сирење маркапоне
 • 100 гр. на шеќер
 • 1 грчки јогурт
 • 400 мл. шлаг
 • 2 коверти со неутрален желатин во прав
 • 200 гр. бело чоколадо
 • 200 гр. млечно чоколадо

Ние веќе испробавме закуска врз основа на чоколадо со маскарпоне. Направивме торта во која се стопија двете состојки. Овој пат ќе ги тестираме во торта во ладилник за која не е потребна рерна, и во кои ги цениме сирењето и чоколадото одделно благодарение на curубопитната фузија на двата крема за да постигнеме a мермерен изглед.

Подготовка

1. Ние ги мелеме колачињата и ги мешаме со стопениот путер додека не добиеме компактно тесто. Ние го дистрибуираме врз основа на отстранлив калап за торта.

2. Чоколадите ги топиме одделно во микробранова печка неколку секунди или во водена бања.

3. Ние го победивме маскарпонето со шеќер.

4. Ние го раствораме желатинот во топла вода следејќи ги упатствата на пакувањето.

5. Соберете го ладниот крем и измешајте го со јогурт и крем маскарпоне. Го додаваме овој крем во топол желатин и промешуваме.

6. Овој препарат го делиме на два еднакви делови и секој го врзуваме со еден вид растопено чоколадо.

7. Истурете ги двата крема, еден над друг, внимателно, во калапот со основата за бисквити и нежно мешајте ги кремите со вилушка или нож, така што да изгледаат како мермер.

8. Ставете го тортата во фрижидер 4-5 часа.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

8 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Алберто Рубио dijo

  :)

 2.   ла_матилде dijo

  @ Basileia1 во последно време многу размислуваш за слатки и храна, нешто не е во ред со тебе, сакаш разочарување? погледни како добив кога Пако си замина

  1.    Базел 1 dijo

   @la_matilde да, тоа е тоа, разочарување… .. :(

 3.   Макарена Хименез dijo

  тоа убав изглед!

 4.   Вивиана Ортега dijo

  Кади со сирење од колку грама повеќе или помалку?

 5.   Рецепт - Рецепти за деца и возрасни dijo

  Кади во Филаделфија кои носат околу 200 грама :)

 6.   Алваро Ретамоза Вајт dijo

  искрено, мислам дека ќе биде многу добро, но 1 литар вода (2 пликови од желатин во прав) ми изгледа премногу течност ... ќе се обидам да го направам тоа и да го кажам тоа

 7.   Алваро Ретамоза Вајт dijo

  Па, да ... смесата е многу течна. Не можете да направите слоеви како оние на фотографијата ... се меша и излегува дното на калапот што може да се отстрани ... преминувам на пирекс за да не губам ништо ... мислам дека е подобро 1 пакетче во прав желатин (10 гр), во кој има само 1/2 ld вода. Се најдобро