Шунка, чедар и мафини од зеленчук

Кога подготвувате вечера за многу гости, подобро е да понудите асортиман на ладни предјадења отколку вечера со повеќе јадења и десерт. Ако сте домаќин, ќе поминувате повеќе време со вашите гости со тоа што ќе избегнете да поминувате повеќе време во кујната. Вклучниците исто така го поттикнуваат разговорот дозволувајќи ни да стоиме. На мафини, исто така солено, тие се совршено предјадење. Може да се направат неколку часа пред вечера и да се јадат рачно и во два залака.

Состојки за 12 мафини: 1 куп пиперчиња, 1 печена црвена пиперка, 175 гр. сецкана серано шунка, 3 чаши брашно, 1 лажица прашок за пециво, 1/2 лажичка сода бикарбона, 1 чаша млеко, 2 јајца, 3 лажици путер, 2 лажици масло, 1 чаша рендано сирење чеда, 1 / 2 лажички пиперка и 1/2 сол.

Подготовка: Прво, ситно ги исекуваме пиперчињата и пиперката. Ние го мешаме со шунка. Во посебен голем контејнер измешајте го брашното, квасецот, сода бикарбоната, биберот и солта.

Од друга страна, ги победивме течните состојки: јајца, стопен путер, масло и млеко. Го додаваме зеленчукот, шунката и сирењето и мешаме. Го додаваме ова тесто во смесата со брашно и мешаме да ги интегрираме. Ние го дистрибуираме тестото во подмачкани индивидуални калапи или со нелепливи хартии за мафини и ги печеме 25-30 минути на 180 степени. Ги оставаме да се изладат пред да ги сервираме.

Слика: Слатка и солена

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.