Срца од чоколадо и овошен желе

Состојки

 • 400 мл. (полу) обезмастено млеко
 • 100 мл. течен крем за готвење (18% маснотии)
 • 50 гр. чист какао во прав
 • 75 гр. на шеќер
 • 6 листови неутрален желатин
 • овошни желеа во прав
 • нејзината соодветна количина на течност во вода или млеко

Како задоволство или лесен десерт на вineубените, ќе ги подготвиме овие слатки лесно направени срца со желе. Грејс е во комбинирајте разни вкусови, а со тоа и бои, на желатин во истата форма во облик на срце.

Подготовка:

1. Започнуваме со желе од чоколадо. Додека ги натопуваме листовите од желатин во ладна вода, ги мешаме млекото со кремот, какаото во прав и шеќерот. Ние добро се раствораме и го преливаме овој препарат во тенџере. Го ставаме млекото на средна топлина да се загрее додека мешаме. Кога кремот започнува со точката на вриење, тргнете го тенџерето од оган.

2. Веќе мекиот желатин го исцедуваме добро од водата и многу добро го разредуваме во млекото.

3. Истурете го чоколадото во калапите за срце (или фрижидерите) (воведената количина ќе зависи од комбинацијата на бои и вкусови што ги сакаме за срцата) и оставете го желатинот да се олади на собна температура. Кога ќе се излади целосно, го ставаме во фрижидер.

4. Во меѓувреме, подгответе овошни желеа следејќи ги упатствата за нивното пакување. Кога ќе ја подготвиме течноста, ја истураме врз чоколадниот желатин, кој веќе мора да биде изматен. Оставивме желатините во боја да се зацврстат во фрижидерот.

5. heartsелатинските срца можеме да ги направиме обратно, односно да го ставиме овошјето прво во калапите, а потоа и чоколадото.

Проблеми при одвивање: Ставете го калапот во многу топла вода така што желатинот ќе излезе од wallsидовите.

Слика: Софиандтофи, Гурм

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.