Чудовиште очи

Сè уште имате време да го подготвите овој застрашувачки рецепт за Ноќ на вештерките.

Тоа е десерт од панакота на кој, и покрај својот изглед, никој нема да може да одолее. Theе ја добиеме црвената течност со одмрзнати бобинки и таа зелена боја што се појавува во секое „око“ се парчиња киви.

Подготви го со децата, тие ќе си поминат убаво и уште повеќе ќе уживаат во резултатот. Ви ја оставам врската до други монструозни рецепти: Рецепти за Ноќта на вештерките во рецепт

Чудовиште очи
Застрашувачки рецепт за ноќта на вештерките
Кујна соба: Модерна
Тип рецепт: Десерт
Порции: 6
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 500 гр течна павлака
 • 8 гр желатин во листови
 • ½ грав од ванила
 • 60гр шеќер
 • 1 или 2 суво грозје
 • 1 киви
 • 50 гр замрзнати бобинки
Подготовка
 1. Ние ги вадиме бобинките од замрзнувачот и оставаме да се стопат.
 2. Ние ги натопуваме листовите од желатин во ладна вода.
 3. Во тенџерето ставаме крем, шеќер и семки од ванила. Исто така и мешунката.
 4. Го ставаме тенџерето на оган и се исклучуваме кога ќе почне да врие.
 5. Ние го отстрануваме подот.
 6. Го додаваме исцедениот желатин.
 7. Добро мешаме.
 8. Ставаме суво грозје во вода и го исекуваме кивито на тенки парчиња.
 9. Земаме контејнер со пукање торта и ставаме парче суво грозје и парчиња киви во секоја сфера.
 10. Во секоја дупка ја истураме панакотата.
 11. Остатокот од панакотата се става во контејнер или две или три чаши.
 12. Го ставаме во фрижидер каде што ќе бидат околу 4 часа.
 13. После тоа време, ја истураме течноста од црвените плодови во сад и ги растопуваме очите, ставајќи ги на „крвта“.
 14. Секое око малку размачкаме со црвената течност и, ако сакаме, ставаме боровинка во центарот.
 15. И веќе ги имаме готовите застрашувачки чудовишни очи.
Сметки
Ние ја ставаме преостанатата пана кота во друг контејнер за да ја сервираме, еднаш ладна, со остатокот од црвените плодови.
Нутриционистички информации по порција
Калории: 270

Повеќе информации -Рецепти за Ноќта на вештерките во рецепт


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.