Пати со сирење од бри со карамелизирани ореви

Пати со сирење од бри со карамелизирани ореви

Откријте како да ја направите оваа исклучителна пита со благ вкус на сирење и нешто слатко со нивните карамелизирани ореви. Ќе ви се допадне неговиот лесен начин на подготовка, со веќе подготвено лиснато тесто и со фил кој нема многу компликации. Тоа е рецепт за јадење со целото семејство и дека служи како аперитив во секое време.

Ако сакате емпанади, можете да го пробате нашиот рецепт „бабина пита“.

Пати со сирење од бри со карамелизирани ореви
Автор:
Состојки
 • 1 лист лиснато тесто со веќе подготвен путер
 • 200 гр сирење бри
 • 1 пурпурен кромид
 • Сал
 • Прскање на маслиново масло
 • 2 лажици кафеав шеќер
 • 2 лажици сецкани ореви
 • 1 јајце за четкање на површината
Подготовка
 1. Ние сечеме кромидот на мали парчиња. Загреваме тава со малку маслиново масло и пржиме неколку минути со прстофат сол. Тргнавме на страна. Пати со сирење од бри со карамелизирани ореви
 2. Во мала тава ги додаваме две лажици кафеав шеќер. Кога ќе почне да се топи и малку да се карамелизира, додадете ги двете лажици ореви. Вртиме така што карамелот е импрегниран во оревите. Ги вадиме на плех да се излади и зацврсти. Потоа ќе ги исечеме оревите на парчиња и ќе ги тргнеме на страна. Пати со сирење од бри со карамелизирани ореви
 3. Лиснатото тесто исечете го на два еднакви дела. Ќе пресечеме неколку ленти од тестото за украсување на лиснатото тесто кога ќе го затвориме. Пати со сирење од бри со карамелизирани ореви
 4. Улогивме на една од забавите бри сирење искршени на парчиња или кришки и распоредете го преку тестото. Додадете го кромидот и карамелизираните парчиња орев. Пати со сирење од бри со карамелизирани ореви
 5. Со другиот дел од тестото затвораме се` формирајќи ливче. Со малку вода ги запечатуваме рабовите а можеме да ги затегнеме со прстите давајќи и мал украсен облик. Го поставуваме ленти од тестото одозгора со виткањеи со искривени форми ќе ги залепиме со малку вода. Ние го победивме јајцето и ја премачкуваме целата површина за да порумени кога ќе ја печеме. Го ставаме во рерна да 180 ° за 15 минути. Пати со сирење од бри со карамелизирани ореви

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.