Топол чоколаден колач во шолја и за 1 минута 30 секунди!

Состојки

 • 4 лажици брашно
 • 3 лажици гранулиран бел шеќер
 • 1/4 лажиче квасец
 • 1 јајце
 • 3 лажици крем од какао и лешници (нокила, нутела или слично)
 • 3 лажици млеко
 • 3 лажици растително масло

Немате десерт за Денот на вineубените и ви треба прекрасен? за 1 минута 30 секунди? Ова е вашиот десерт! Ние го правиме тоа со таа прекрасна мешавина од какао млеко, лешници и шеќер (користете го брендот што го сакате). Не преварувајте, или ќе стане не јадење! 1 минута 30 во микробранова печка период! Можеме ли да го придружуваме со лажичка сладолед од ванила или малку крем?

Подготовка:

1. Ставете ги сите состојки во голема шолја кафе и изматете сè добро со маталка додека не се изедначи.

2. Ставете ја криглата во микробранова печка во рерна на силен оган една минута и половина. Проверете дали е готово, ако не, ставете ја во микробранова печка уште 30 секунди. Не претерувајте или ќе стане џвакање.

Забелешка: Можете да го направите ова во две помали чаши: измешајте го тестото во една чаша, а потоа истурете половина во другата чаша. Бидете сигурни да ја готвите секоја торта одделно.

Слика и адаптација: кирперации

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Рејчел Рм dijo

  Пробав попладнево. Супер е меки. Во микробранова печка од 750W со целосна моќност за 2 минути готово. Подобро е да се подели тестото на две чаши, бидејќи чашата е премала за она што се крева и се излева.

 2.   Фатима Карлосама dijo

  Добра ноќ, исто така, обезбедив дека оваа торта е вкусна освен ако не ја ставиме во голема чаша или можете да ја направите во калап, но ќе има 3 јајца и повеќе состојки и доволно за целото семејство

  1.    Ирине Аркас dijo

   Ви благодариме за коментарот, Фатима! :)