Шпагети со школки и ракчиња

шпагети со школки и ракчиња

Рецептот на шпагети со школки и ракчиња што денес го споделувам со вас, дојде по новогодишната ноќ и новогодишните празници, кога имаше остатоци од школки, а половина кутија замрзнати ракчиња останаа во замрзнувачот.
Затоа, решивме да ги завршиме остатоците на некој начин и ве уверувам дека тоа беше многу добар начин затоа што оставија вкусни шпагети со интензивен вкус на море.


Ако немате ракчиња, можете да ги промените за ракчиња или ракчиња за да го направите рецептот. Ако користите свежи школки и испарете ги, искористете ја течноста што ја испуштаат за да ја додадете во сосот и тоа дополнително ќе го интензивира вкусот на ова богато јадење.

Овој вкусен рецепт може да се вметне во вашето дневно мени, но исто така ни служи и за посебни прилики како што е следниот Сан Валентин.

Шпагети со школки и ракчиња
Вкусен рецепт кој совршено може да послужи за прослава на посебна пригода.
Автор:
Кујна соба: Италијански
Тип рецепт: Тестенини
Порции: 4
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 320 гр. шпагети
 • вода за да се готват шпагетите
 • C коцка од риба
 • 12-14 ракчиња
 • школки на пареа (количина по вкус)
 • 100 гр. бело вино
 • 1 нотка слатка пиперка
 • Каранфилче со лук од 4
 • 1 грст магдонос
 • 4 лажици домашен сос од домати
 • ½ чаша вода за готвење за шпагети
 • маслиново масло
 • сол
Подготовка
 1. Ставете ги шпагетите да се готват во тенџере со вода и c коцка од риба. (времето за готвење ќе зависи од упатствата на производителот).
 2. Откако ќе се сварат шпагетите ал денте, исцедете ги, резервирајќи чаша вода за готвење.
 3. Поминете ги шпагетите под ладна вода за да престанете да готвите и да не бидете преварени. Резерва
 4. Исецкајте ги чешнињата лук и магдоносот. шпагети со школки и ракчиња
 5. Во тава со малку масло испржете го мелениот лук додека не почнат да поруменуваат. Не губи се затоа што лесно можат да изгорат. шпагети со школки и ракчиња
 6. Додадете ги излупените ракчиња во тавата и лесно ги заросете. шпагети со школки и ракчиња
 7. Додадете нотка на слатка пиперка и промешајте.
 8. Истурете бело вино и оставете да зоврие неколку минути за да оставите алкохолот да испари. шпагети со школки и ракчиња
 9. Потоа додадете школки без школка. шпагети со школки и ракчиња
 10. Додадете го домашниот сос од домати, измешајте сè добро и варете неколку минути на средна топлина. шпагети со школки и ракчиња
 11. Додадете половина чаша вода за готвење за шпагетите, промешајте и варете неколку минути додека сосот не се намали малку. шпагети со школки и ракчиња
 12. Посипете го сецканиот магдонос над сосот. шпагети со школки и ракчиња
 13. На крај, добро измешајте ги сварените шпагети со сосот што штотуку го подготвивме. шпагети со школки и ракчиња
 14. Можеме само да ги сервираме и уживаме во овие вкусни шпагети со вкус на море. шпагети со школки и ракчиња
Сметки
Ако претпочитате да не ја користите таблетата од рибниот фонд за да готвите шпагети, можете едноставно да ја посолите водата за готвење.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Јаја dijo

  Овие шпагети изгледаат одлично. Би сакал да можеш да одговориш на прашање ...
  Дали мислите дека може да замрзнат ???
  Гледате, јас треба да подготвувам и замрзнувам храна за мојот внук цела недела, бидејќи тој студира во странство, тој нема ништо друго освен микробранова печка за да ја загрее. Но, не знам дали тестенините се добро замрзнати.
  Ви благодарам многу, поздрав

  1.    Барбара Гонзало dijo

   Здраво Јаја, дозволете ми да ви кажам, јас конкретно не сакам да замрзнувам тестенини, бидејќи мислам дека нејзината текстура и квалитет многу се менуваат од свежо направена до замрзната. Дури и да е така, јадења од лазања или канелони кои се исто така тестенини, јас ги замрзнувам и тие се доста добри.
   Ако ги погледнете замрзнувачите во супермаркетите, ќе видите дека има подготвени јадења со тестенини и тие се продаваат без проблеми, така што замрзнувањето може да се замрзне, друга работа е дека крајниот резултат при одмрзнување и загревање во микробранова печка е добар како еден сакам ... но претпоставувам дека ќе оди по вкус и исто така според потребите на секоја од нив. Ако се обидете да го направите тоа и да ги замрзнете, можете да ни кажете како е резултатот!
   Се надевам дека ви се допаѓа рецептот. Ви благодариме што нè следевте