Анти гратив од живо со сланина и разни сирења

Состојки

 • 4 прекрасни ентиви
 • 8 тенки парчиња сланина
 • 4 парчиња сирење гауда
 • 4 парчиња сирење Ементал
 • 1 лажица кафеав шеќер
 • рендано сирење пармезан
 • путер
 • нафта
 • бибер
 • сол

Во неговиот ден ги подготвуваме со јорк и сирење. Па во есен и зимата е најдобро време за уживање на ендиви. Така, би можеле да ја искористиме можноста да им служиме како украс на менијата овој Божиќ. Можеби сурови тие се малку шокантни за најмалите, па затоа треба да ги готвиме и да додадеме моќни состојки кои малку го „убиваат“ нивниот вкус. како што се сирење или мелено месо.

Подготовка:

1. Ние ги миеме крајниците, добро ги исушиме и ги пресекуваме на половина.

2. Ставете масло во тава за пржење да се загрее и запејте ги зачинетите ќарки од двете страни, така што тие да заруменат и да станат малку нежни. На половина од соте, кога ќе ги превртиме, додаваме малку шеќер.

3. Откако ќе се созат, ги завиткаме со парче сирење и друго со сирење.

4. Ставете ги осумте порции ендиви во сад за печење и посипете ги со малку путер и многу рендано сирење. Ги редиме додека сирењето не порумени.

Уште повеќе: Овие ентиви добро се снаоѓаат со сос од бешамел или сос од орев или бадем.

Слика: Донамодерна

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.