Роскон де Рејес со полнење крем од маскарпоне

Состојки

 • 100 гр сирење маскарпоне
 • 200 гр намаз од сирење од типот на Филаделфија
 • 85 гр шеќер за шеќер, просејуван
 • Кора од лимон и сок од 2 лимони

Уште една идеја да го наполниме нашиот роскон, иако тоа ќе биде добро за колачи, како глазура од различни препарати или се шири на кроасан. Среќни кралеви!

Подготовка:

1. Измешајте ги двата вида сирење во голема чинија (подобро да ги отстраниме кадичките со сирење малку порано за да бидат на собна температура и да можат да работат подобро).

2. Просејте го шеќерот над нив и добро промешајте. Изрендајте ги лимоните и додадете кора од сирење.

3. Исцедете ги лимоните и додадете го сокот, мешајќи повторно додека сè не се вклопи.

4. Отворете го росконот на половина и ширете го кремот.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   рецетин dijo

  @Fagor_com благодарам !! :) Среќни кралеви !!

  1.    Фагор_ком dijo

   @recetin Росконот со крем маскарпоне не освои… Среќни кралеви до вас! ;-)

   1.    рецетин dijo

    @Fagor_com е што имаме сладок заб !! :) хахаха среќни кралеви !!